AKTUALNOŚCI
Dyplomy uczestnictwa w zjeździe szkoł noszących imię Marszałka Józefa Piłsudskiego
Plener literacki w Siedlcach
,,Wypłyń na głębię..!" - pod takim hasłem 21 maja 2018 r. na Skwerze Jana Pawła II w Siedlcach odbył się Plener Literacki, podczas którego młodzież pisała wiersze dla Ojca Świętego. Uczniowie naszej szkoły także wzięli udział w tym niezwykłym spotkaniu.E. K.
Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego
Dnia 18 maja 2018 r. przedstawiciele klas I-III oraz klasy V i VI wzięli udział w XXXV KONKURSIE RECYTATORSKIM DLA DZIECI IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO. Eliminacje gminne zorganizowane przez Panią Annę Pucyk, kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Domanicach, wyłoniły laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Do etapu powiatowego zakwalifikowały się z naszej szkoły następujące osoby: Krzysztof Dziewulak, Oliwia Stosio, Łukasz Urbanek. Gratulujemy!!!E. K., U. K., A. U.
Wycieczka szkolna Oświęcim-Zakopane-Kraków
8Wycieczka szkolna Oświęcim -Zakopane-Kraków
W trzydniowej wycieczce uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami SP w Domanicach- Kol. uczestniczyliśmy 83 rocznicy śmierci J. Piłsudskiego w Krakowie, zwiedzaliśmy Zakopane, Kraków i Obóz Koncentracyjny w Auschwitz. Opiekowali się nami:Pani Dyrektor Agnieszka Zdanowska, p Marlena Dynek-Huszcza, p. Wioletta Dąbrowska, p. Sylwester Bobryk.
Uczestniczyliśmy w lekcji historii, jaką było zwiedzanie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu Auschwitz i Brzezinka. Noclegi spędzaliśmy w Białym Dunajcu. Drugiego dnia zwiedzaliśmy Zakopane: wjazd dorożkami nad Morskie Oko oraz pieszy powrót tym szlakiem turystycznym. Następnie wyciągiem krzesełkowym wjechaliśmy i zjechaliśmy z Gubałówki, mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Tatr. Zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, zrobiliśmy super zakupy na Krupówkach.Trzeciego dnia po noclegu w pensjonacie rano w galowych strojach ruszyliśmy do Krakowa, aby tam wziąć udział w XV Ogólnopolskim Zjeździe Szkół noszących Imię Marszałka Józefa Piłsudskiego i szkół Identyfikujących się z Jego ideą. Zjazd odbył się w ramach obchodów 100-lecia Niepodległościowego Czynu Legionowego 2014-2018, setnej rocznicy wskrzeszenia Państwa Polskiego oraz w przeddzień 83. rocznicy śmierci J. Piłsudskiego. W kryptach wawelskich z pocztem sztandarowym naszej szkoły złożyliśmy hołd i kwiaty Na grobie Józefa Piłsudskiego oraz Pary Prezydenckiej Marii i Lechowi Kaczyńskim. Następnie w pochodzie szkół, w asyście policji i wojska, przemaszerowaliśmy ulicami Krakowa z Wawelu do Domu im. J. Piłsudskiego – Oleandrów przy al. Maja 7. Uczestniczyliśmy w posiedzeniu w Auli Marszałka otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa i pamiątki. Uczennica klasy II Michalina Huszcza otrzymała dyplom i nagrody książkowe za zajęcie I miejsca w konkursie historycznym na temat wpływu Józefa Piłsudskiego na tworzenie się niepodległego państwa Polskiego. Atrakcją naszej wycieczki było zwiedzanie „Wiosek świata”. Na końcu naszego pobytu w Krakowie wróciliśmy na Wawel, aby zwiedzić Bazylikę Archikatedralną – miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku, krypty królewskie, dzwon Zygmunta, rynek, poznać smoka wawelskiego i kupić pamiątki.
Bezpiecznie wróciliśmy do domów, bardzo zmęczeni atrakcyjnym programem wycieczki. Jesteśmy pełni wrażeń, wspomnień i bogatsi o kolegów i koleżanki ze szkoły z Domanic!M. D-H.
Turniej szachowy
10 maja 2018 roku odbył się turniej szachowy klas młodszych. Gratulujemy wszystkim uczestnikom a było ich wielu. Cieszy nas ogromnie, że jest wśród uczniów duże zainteresowanie grą w szachy. Wśród chłopców I miejsce zajął Kamil Garwoliński. z klasy I, II miejsce Filip Sadowiak z klasy III a III miejsce Krzysztof Dziewulak z klasy I. Wśród dziewcząt I miejsce zajęła Nikola Rombel z klasy III, II miejce Nikola Szostek z klasy I a III miejsce Amelia Pietrzak z klasy III. Wyróżnienie otrzymali Wiktor Szostek, Bartosz Cabaj, Kacper Urbanek. U.K.
Dzień Unii Europejskiej
9 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej. Podczas Dnia Europy uczniowie starszych klas mogli zapoznać się z informacjami dotyczącymi historii i zasad funkcjonowania tej organizacji. Przygotowane materiały posłużyły nam do stworzenia gazetki szkolnej. K.D.Ch.
Narodowy Dzień Zywcięstwa
Dnia 8 maja obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięstwa. O przebiegu drugiej wojny światowej i bohaterstwie polskich żołnierzy opowiedzieli w szkole uczniowie klasy czwartej używając prezentacji przygotowanej przez wychowawcę Karolinę Dziewulak-Chromińską. Apel współorganizował Pan Sylwester Bobryk.
Prezentację można obejrzeć pod adresem:
Powiatowe Dyktando o Pióro Starosty Siedleckiego
Uczniowie naszej szkoły, Łukasz Urbanek i Szymon Kojtek, wzięli udział w Powiatowym Dyktandzie o Pióro Starosty Siedleckiego. Dziękujemy za reprezentowanie szkoły w wydarzeniu zorganizowanym w ramach inauguracji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. E. K.
Rady strażaka
W maju obchodziliśmy Święto Straży Pożarnej. Niedawno mieliśmy okazję dowiedzieć się nieco wiecej o tym zawodzie. Pan Sebastian Cabaj przedstawił nam ciekawą prezentację i odpowiedział na wszystkie nasze pytania dotyczące zawodu oraz właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia. Uczniowie naszej szkoły mogli się na chwilę przekonać jak to jest być strażakiem.
Dzień Polskiej Flagi
Szkolni Redaktorzy YoungFace.TV zapraszają do odwiedzania portalu, na którym znajdziecie wszystkie nasze wyróżnione artykuły.E. K.
Święto Konstytucji 3 Maja
Uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas 2 i 3 oraz p. Hannę Sikorską i p. Agnieszkę Urbanek
2
Światowy Dzień Pszczół
20 maja na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Pszczół.
Uczniowie klasy II z wychowawcą A.Urbanek w ramach realizacji programu edukacji zdrowotnej: "Zdrowe nietrudne" promują zdrowy styl odżywiania. Poznawali smak, sposób powstawania oraz dobrodziejstwa zdrowotne miodu.
Konkurs recytatorski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
17 kwietnia w klasach młodszych odbył się konkurs recytatorski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm - wiem, rozumiem, pomagam... to temat wczorajszego spotkania przygotowanego przez P. M. Urbanek i P. Arletę Szcześniak. Uczniowie zapoznali zebranych z ważnym tematem autyzmu. Wszyscy mogli również doświadczyć, jak odbierany jest świat przez ludzi z zaburzonymi zmysłami. Przygotowane ekspozycje cieszyły się zainteresowaniem uczniów. M.U.
Dzień Języków Obcych
1W uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drugim etapie międzynarodowego konkursu Liga Językowa o tematyce Kanada. Była to rozgrzewka przed poniedziałkowym Dniem Języków Obcych. Nie zabrakło na nim ciekawostek językowych z kodami qr, językowego sudoku czy zadań wymagających znajomości cyrylicy. Uczennice klasy 5 przekazały swoim młodszym i starszym kolegom informacje o tym co daje nauka języków obcych i dlaczego jest obecnie tak ważna. Uczniowie klasy piątej i szóstej mogą przekonać się o tym korespondujac z rówieśnikami z Europy w ramach programu e-Twinning. W trakcie DJO odbyły się językowe konkursy czytelnicze a nagrody i dyplomy już czekają na zwycięzców. Klasa IV wykonała pocztówki z Wielkiej Brytanii nawiązując tym samym do poniedziałkowej tematyki. Organizatorami wydarzenia byli S. Bobryk i K.Dziewulak-Chromińska. W organizację dnia włączyły się uczennice V i VI za co serdecznie dziękujemy!
Edukacja zdrowotna
Klasa II w ramach realizacji programu edukacji zdrowotnej wykonuje różne zadania promujące zdrowe nawyki żywieniowe
.- zajadanie naturalnych jogurtów
- przygotowanie ciasteczek z kaszy i mleka kokosowego
- prowadzenie kart picia wody
"Ruch to zdrowie; Lepiej w piłkę grać z kumplami niż zajadać się chipsami."- pod takimi hasłami uczniowie klasy II z wychowawcą A. Urbanek przedstawili inscenizacje zachęcająca do zdrowego stylu życia.
Dzień Ziemi
Obchody Dnia Ziemi
Iscenizacja wiersza "Ścieżka pod górkę" i piosenki w wykonaniu uczniów klasy II. Wykonanie próśb Ziemi przez uczniow klas I - III i oddziau przedszkolnego.- przygotowanie i przeprowadzenie A. Urbanek
Szkolny piknik
Klasa 4 w kwietniowe popołudnie korzystała z pięknej wiosennej pogody podczas klasowego pikniku. Zanim czwartoklasiści mogli przystąpić do tego co lubią najbardziej (czyli zabaw na świeżym powietrzu i sportowej rywalizacji) musieli rozwiązać kilka wiosennych zagadek z języka angielskiego z elementami kodowania.
Powstańcza mogiła
Podczas zajęć z p. Arletą Szcześniak klasy V i VII zmierzyły się z grą komunikacyjną "Powstańcza Mogiła". Gra wymagała od uczniów:- wykorzystania posiadanej wiedzy z zakresu historii Polski;- dobrej komunikacji w grupie;- logicznego myślenia;- stosowania technik negocjacyjnych.Rozwiązywanie zadań dało uczniom dużą satysfakcję.
Warsztaty literackie
W kwietniu naszej szkole odbyły się warsztaty literackie, które prowadzili animatorzy SGL Witraż - Pani Barbara Maksymiuk i Pan Krzysztof Tomaszewski. Niespodzianką dla wszystkich było spotkanie z absolwentką naszej szkoły - Małgorzatą Rombel... młodą poetką, która pierwsze wiersze pisała w naszej sali polonistycznej. Tematem spotkania była postać Świętego Jana Pawła II oraz ,,Niepodległa...,,. Dziękujemy za spotkanie i wspólnie napisane strofy... E. K.