17 listopada 2023r to Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali akcję edukacyjną. Inicjatywa miała na celu podkreślenie roli matematyki w edukacji oraz promowanie umiejętności mnożenia. W ramach obchodów, uczniowie mieli okazję przystąpić do egzaminu z tabliczki mnożenia, co stanowiło wyjątkową szansę do sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Dodatkowo, Samorząd Uczniowski przygotował serię łamigłówek matematycznych, które wymagały nie tylko umiejętności sprawnego mnożenia, ale również zdolności logicznego myślenia. Akcja Samorządu spotkała się z dużym zainteresowaniem społeczności szkoły.
AKTUALNOŚCI
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
"Przerwa na czytanie"
31 października 2023 r. społeczność naszej szkoły wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie". Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie i nauczyciele czytali wybrane przez siebie książki. Cieszy nas liczne zaangażowanie w akcję promującą czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Dziękujemy Wszystkim za udział!
nauczyciel bibliotekarz: S. Bobryk
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
W dniu 10 listopada 2023r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem Hymnu narodowego oraz hymnu szkoły. Następnie uczniowie klasy III w widowisku słowno-muzycznym przypomnieli nam wydarzenia leżące u źródeł odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918r. W programie znalazł się zarówno zarys historyczny przypominający tamte wydarzenia, jak i odniesienie do nich w utworach poetyckich i pieśniach żołnierskich. Na zakończenie uczniowie wykonali widowiskowy układ taneczny. Program artystyczny wykonany przez uczniów, pod opieką wychowawcy klasy, zyskał uznanie całej społeczności szkolnej i został nagrodzony gromkimi brawami.
11
Wyniki I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego Instalogik
Uczennice naszej szkoły Maja Pioruńska, Nikola Szostek i Julia Rosa przedostały się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik. Gratulacje!!!
Podziękowanie za udział w akcji "Szkoła pamięta".
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękujemy za udział w akcji „Szkoła pamięta”. Miło nam poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział ponad 11 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Cieszymy się, że 1,6 mln uczniów i 161 tys. nauczycieli okazało troskę i wrażliwość na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu.
W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom.
Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowejZ wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki
II Międzyszkolne dyktando w języku obcym dla uczniów II etapu edukacyjnego
Międzyszkolne dyktando w języku obcym jest przedsięwzięciem skierowanym do uczniów II etapu edukacyjnego i nauczycieli języków obcych z rejonu działania MSCDN Wydział w Siedlcach: miasto Siedlce oraz powiaty: garwoliński, łosicki, siedlecki, sokołowski, węgrowski.
Odbywa się w formule konkursowej i tym samym zapewni uczestnikom sprawdzenie poziomuumiejętności językowych w rywalizacji z rówieśnikami.
II ORGANIZATORZY
• Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach,
• Szkoła Podstawowa nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach,
• Instytut Kultury Regionalnej i Badań Literackich im. Franciszka Karpińskiego,
• Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Siedlcach,
• Centrum Języków Obcych Uniwersytetu w Siedlcach,
• Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Siedlce,
• Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego.
III CELE
• Pobudzenie zainteresowania uczniów językami obcymi.
• Wzrost umiejętności językowych uczniów, w szczególności podniesienie poziomu
kompetencji w zakresie pisowni w języku obcym.
• Rozwijanie uzdolnień uczniów.
IV OGÓLNE WARUNKI MERYTORYCZNE I ORGANIZACYJNE
1. Dyktando obejmuje cztery języki obce: angielski, niemiecki, rosyjski (na dwóch poziomach zaawansowania) oraz język polski jako obcy. Dla każdego języka dyktando przeprowadzane jest oddzielnie.
2. Poziom trudności dyktanda to B1 z języka angielskiego i rosyjskiego I, a z języka niemieckiego, polskiego jako obcego oraz rosyjskiego II – A2.
3. Tematem przewodnim dyktanda ze wszystkich języków w II edycji jest świat przyrody.
4. Temat przewodni obejmuje leksykę z zakresu: pogoda, pory roku, rośliny i zwierzęta, krajobraz, a na poziomie B1 dodatkowo: zagrożenie i ochrona środowiska naturalnego.
5. W ramach danego języka, uczniowie niezależnie od klasy, piszą takie samo dyktando.
6. Przedsięwzięcie składa się z dwóch etapów:
6.1. Etap szkolny – szkoła przystępująca do udziału w konkursie przeprowadza we własnym zakresie eliminacje wewnętrzne i przesyła organizatorom konkursu dane jednego ucznia w zakresie każdego języka, który zakwalifikował się do etapu finałowego.
6.2. Etap finałowy – każda szkoła może być reprezentowana maksymalnie przez pięciu
uczniów - po jednym z każdego języka. Są to uczniowie wyłonieni w eliminacjach
szkolnych. Na tym etapie uczeń może przystąpić do dyktanda z jednego wybranego języka.W przypadku losowej nieobecności ucznia może go zastąpić kolejna osoba z etapu szkolnego.
Szkolni organizatorzy konkursu: S.Bobryk, K.Dziewulak-Chromińska
Ślubowanie pierwszoklasistów - fotorelacja
3
Akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta"
Szanowni Państwo,
już po raz piąty zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Podobnie jak w ubiegłych latach zachęcamy szkoły do upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach z oznaczeniem #SzkołaPamięta.Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które chcą wziąć udział w akcji, prosimy o wypełnienie ankiety dostępnej w Strefie Pracownika SIO [odnośnik] Na zgłoszenia czekamy do 27 października br. do godz. 23.59. Finał akcji odbędzie się w poniedziałek, 30 października br.
Każda szkoła, która zgłosi chęć udziału, będzie mogła pobrać specjalny logotyp, a po zakończeniu przedsięwzięcia otrzyma pamiątkowy dyplom od Ministra Edukacji i Nauki.
Pokażmy, że pamiętamy!Z poważaniemBiuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Szkolenie "Psychoedukacja rodziców i opiekunów szansą na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży"
Dziewiąta edycja rodzinnego pikniku "Odważ się być zdrowym"
Szanowni Państwo,
w najbliższy weekend (7-8 października) wszyscy miłośnicy zdrowego i aktywnego stylu życia oraz spędzania czasu z rodziną będą mogli sprawdzić stan swojego zdrowia. Na błoniach stadionu PGE Narodowy odbędzie się 9. edycja rodzinnego pikniku „Odważ się być zdrowym” organizowanego przez Fundację Instytutu Matki i Dziecka, połączona z kolejną odsłoną projektu „Zdrowe Życie” pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji: bezpłatne badania lekarskie, konsultacje medyczne, gry i zabawy rodzinne, koncerty gwiazd oraz konkursy z nagrodami.
Warszawa będzie 25. miastem na tegorocznej trasie Mobilnej Strefy Zdrowia, która znakomicie wpisuje się w ideę wydarzenia promującego zdrowy stylu życia wśród dzieci, młodzieży i ich rodzin. W Mobilnej Strefie Zdrowia projektu „Zdrowe Życie” będzie można m.in. bezpłatnie i bez skierowań wykonać badanie USG płuc, EKG, mammografię, spirometrię, pomiar cholesterolu, glukozy i ciśnienia, a także odbyć konsultacje pulmonologiczne, dentystyczne, radiologiczne, internistyczne, dermatologiczne, fizjoterapeutyczną i położniczą. Specjaliści będą dostępni w godzinach 10:00-18:00 przez dwa dni wydarzenia.
Przy stanowiskach „Zdrowe Życie” czekać będzie wiele atrakcji dla najmłodszych. W sobotę odbędą się warsztaty komiksowe, a specjaliści w zakresie zdrowego żywienia nauczą uważnego czytania etykiet. Dzieci i młodzież z pewnością chętnie odwiedzą również „Naukobus” i wystawę „O Matmo!”, gdzie spotkają się z interaktywnymi eksponatami, by samodzielnie odkrywać świat nauki.Z wyrazami szacunku
Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki
Pismo Dyrektora Kuratorium Oświaty w Warszawie w sprawie konkursów w roku szkolnym 2023/24
Dzień chłopaka!! :)
Narodowe Czytanie 2023
Naszą szkolną tradycją stał się udział w obchodach Narodowego Czytania, czyli corocznego wydarzenia kulturalnego, które promuje miłość do literatury, języka polskiego oraz czytelnictwa. Projekt ten powstał w 2012 roku z inicjatywy prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego. Idea była prosta, ale piękna: raz w roku Polacy z różnych zakątków kraju spotykają się, aby wspólnie czytać fragmenty wybranej książki. Za każdym razem organizatorzy wybierają jedno dzieło literackie, które staje się centralnym punktem wydarzenia. W tym roku było to "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi odczytali fragmenty tej niezwykłej powieści, a treść lektury wciągnęła słuchaczy w świat opisanych wydarzeń i postaci.
2
Laptopy dla czwartoklasistów
Szanowni Państwo,
trwa realizacja programu Ministerstwa Cyfryzacji „Laptop dla ucznia”, w ramach którego każdy czwartoklasista w Polsce otrzyma bezpłatnie laptopa – sprzęt do codziennego użytku i edukacji.
Wychodząc naprzeciw pojawiającym się pytaniom związanym z realizacją programu – przesyłamy materiały, które – mamy nadzieję – odpowiedzą na większość z nich.
Aby pobrać materiały, należy kliknąć TUTAJW pakiecie znajdują się:
Wzory umów oraz wzór protokołu odbioru
Wzór umowy przekazania na własność komputera przenośnego typu laptop
Wzór umowy użyczenia komputera przenośnego typu laptop
Wzór protokołu przekazania na własność/użyczenia laptopa
Przypominamy, że działa już portal https://laptopdlaucznia.gov.pl/, na którym wszyscy zainteresowani znajdą nie tylko informacje na temat programu „Laptop dla ucznia”, ale także m.in. materiały edukacyjne oraz listę darmowego oprogramowania do wykorzystania na laptopach.
W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań – jesteśmy do Państwa dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu: laptopdlaucznia@nask.pl
Zespół programu „Laptop dla ucznia”
OBCHODY 84. ROCZNICY BITWY POD DOMANICAMI
W niedzielę 10 września 2023 roku, społeczność Szkoły Podstawowej w Olszycu Szlacheckim oraz liczni goście z naszego regionu zgromadzili się, aby uczcić 84. rocznicę Bitwy pod Domanicami.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, celebrowanej przez księdza Proboszcza Tomasza Czarnockiego w kościele parafialnym Nawiedzenia NMP w Domanicach.
Po mszy św., na miejscowym cmentarzu parafialnym, odbył się uroczysty Apel Poległych, podczas którego mieszkańcy oraz przybyli goście wspólnie oddali hołd żołnierzom, którzy przelali swą krew za wolność naszej Ojczyzny. Odczytanie imion i nazwisk poległych to ważny moment, który przypomina o heroizmie tych, którzy odeszli.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Olszycu Szlacheckim włączyła się w uroczystości, przygotowując wzruszającą akademię. Uczniowie zaprezentowali inscenizacje i występy artystyczne, które przybliżyły losy Polaków w pierwszych tygodniach kampanii wrześniowej.
Jednak tegoroczna rocznica była szczególna nie tylko ze względu na tradycyjne obchody. Równocześnie z uroczystościami upamiętnienia Bitwy pod Domanicami, miała miejsce beatyfikacja rodziny Ulmów. To niezwykłe wydarzenie w historii Kościoła katolickiego i Polski. Rodzina Ulmów, która podczas okupacji niemieckiej ukrywała Żydów, została uznana za męczenników i błogosławionych. Ich odwaga i poświęcenie stały się symbolem polskiego ducha oporu i miłości bliźniego. Beatyfikacja rodziny Ulmów stanowi przykład tego, że nawet w najciemniejszych chwilach ludzka solidarność, miłość i dobro są wartościami najwyższej wagi.
Rocznica Bitwy pod Domanicami była okazją do uczczenia pamięci bohaterów, a także do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla tych, którzy w ciężkich czasach okupacji niemieckiej pozostali niezłomni i wierni ideałom.
My, z pierwszej połowy XXI wieku pamiętamy o Waszym poświęceniu!
Uroczyste Obchody Rocznicy Bitwy pod Domanicami
Dnia 10.09.2023 r. o godzinie 11:00 w Kościele w Domanicach oraz w Urzędzie Gminy Domanice odbędą się Uroczyste Obchody Bitwy pod Domanicami i Obchody Święta Imienia Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim, na które serdecznie zapraszamy.
INFORMACJA O DNIACH ADAPTACYJNYCH W PRZEDSZKOLU
Dni adaptacyjne dla 2,5-3 latków
odbywają się w dniach 28.08.2023 - 31.08.2023
w godzinach 8:00 -12:00.
Wyprawka 3/4 - latki
- Rzeczy do zakupienia: (proszę o podpisanie rzeczy)
- piórnik: temperówka, gumka, ołówek
- kredki grube-w oprawie drewnianej – np. bambino
- teczka papierowa z gumka A4
- pędzelki
- mokre chusteczki
- chusteczki higieniczne 1 box
- ręcznik papierowy – 2 grube rolki
- Leżakowanie: (proszę o podpisanie worków i piżamek na metkach)
- pościel (wymair leżaka 132,5 x 59)
- piżamka
- worek na pościel
- Szatnia: (proszę o podpisanie kapci i ubranek na metkach)
- kapcie
- komplet ubrań na zmianę
Rzeczy wspólne, grupowe do zakupienia:
- farby ASTRA 500 ml: żółta, różowa, fioletowa, czerwona, czarna, biała, zielona, niebieska, brązowa, pomarańczowa
- papier kolorowy techniczny A3 - zestaw
- papier kolorowy techniczny A4 - zestaw
- papier kolorowy rysunkowy A4 - zestaw
- papier techniczny biały A4 - zestaw
- nożyczki (dla 2,5/3 latków)
- bibuła różne kolory – 3 zestawy
- brystol różne kolory A1 - zestaw
- brystole białe A1 - zestaw
- papier pakowy szary – rolka
- 4 rydze papieru do drukarki
- brokaty – 2 zestawy
- podkładki do prac plastycznych – 20 szt.
- klej CR 1l
- kleje w sztyfcie – zestaw
- plastelina – duży zestaw
- Rzeczy do zakupienia: (proszę o podpisanie rzeczy)
HARMONOGRAM ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
WYPRAWKA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ W ROKU SZKOLNYM 2023/2024
W tornistrze:
• 3 zeszyty 16 - kartkowe w 3 linie (kolorowe),
• 3 zeszyty 16 - kartkowe w kratkę,
• 1 zeszyt 16 - kartkowy w kratkę (informacyjny)
• piórnik.
Piórnik:
• 2 ołówki średniej twardości (HB) oraz 2B
• temperówka zamykana,
• gumka do zmazywania,
• długopis ścieralny i pióro,
• kredki ołówkowe,
• dobrze tnące nożyczki z zaokrąglonymi czubkami,
• linijka 20 cm,
• klej w sztyfcie.
Materiały plastyczne, które uczeń zostawia w szkole:,
• 3 bloki rysunkowe kolorowe A4,
• 2 bloki techniczne białe i 3 kolorowe A4,
• 2 bloki techniczne kolorowe A3
• 2 tekturowe teczki zamykane na gumkę (podpisane z przodu),
• papier kolorowy zwykły i samoprzylepny,
• farby plakatowe i akwarelowe,
• pędzle w trzech rozmiarach,
• pojemnik na wodę,
• kredki świecowe – BAMBINO,
• kredki pastele - PENTEL,
• plastelina,
• papier ksero – ryza,
• 2 koperty różnej wielkości ,
• klej Magic - 2 szt.,
• taśma klejąca
• patyczki do liczenia
Strój sportowy:
• koszulka na zmianę,
• spodenki sportowe - w podpisanym worku
- Kwiecień 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie