II miejsce w Międzypowiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej LZS w halowej piłce nożnej dziewcząt 🙂
"PRZYJACIELEM BĄDŹ"
Dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 5-6 latków, w ramach projektu "Przyjacielem bądź ", wspólnie z rodzicami wykonali zimowe stołówki dla naszych skrzydlatych przyjaciół. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! Dzieci przekazały karmniki również dla kl. I - III. Zostaną one ustawione na terenie ogródka szkolnego. Każda klasa otrzyma jeden pod swoją opiekę. Mamy nadzieję, że dzięki temu wszystkie brzuszki naszych skrzydlatych przyjaciół będą pełne, nawet podczas śnieżnej i mroźnej zimy.
NASZE SUKCESY
W dniu 21.11.2019 r. w naszej szkole odbył się apel, na którym zostały wręczone nagrody, medale, dyplomy, które wręczała Pani Dyrektor.
Na początku zostały wręczone wyróżnienia i nagrody w Konkursie Plastycznym z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w 4 kategoriach:
a) Oddział Przedszkolny
b) Klasy I-III
c) Klasy IV- VI
d) klasy VII-VIII.
Następnie zostały wręczone medale za II Bieg Niepodległości. Bieg odbył się w 3 kategoriach dla dziewcząt i chłopców oddzielnie:
Klasy I-III
I Nikola Szostek I Krzysztof Dziewulak
II Oliwia Huszcza II Kamil Garwoliński
III Gabriela Ługowska III Dominik Sadowiak
Klasy IV- VI
Nikola Rombel I Filip Sadowiak
Gabriela Dziewulak II Dawid Bednarczyk
Amelia Potera III Bartosz Kuwał
Klasy VII-VIII
Oliwia Stosio I Łukasz Urbanek
Martyna Bąbiak II Paweł Szarniak
Weronika Możdżonek III Rafał Rosa
14
Zajęcia z programowania i kodowania
Dla osób zainteresowanych zajęciami, umowa i zgoda na wizerunek dziecka są do pobrania w sekretariacie szkoły.
Wycieczka do Warszawy
Dnia 20 listopada uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią p. J. Mikułowską byli w Warszawie na sztuce w języku angielskim Tom Sawyer opartej na książce Marka Twaina "Przygody Tomka Sawyera". Przedstawienie miało miejsce w Teatrze Buffo i zostało zgrane przez artystów grupy TNT Theatre Britain. Uczniowie również zwiedzili wystawę stałą w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
10
INFORMACJA
Informujemy, że w tym tygodniu będzie sprawdzanie czystości głów przez panią pielęgniarkę.
Warsztaty dla kl. VII-VIII
W dniu 15.11.2019 r., w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe dla klas VII-VIII, dotyczące profilaktyki chorób przenoszonych przez krew - HIV, żółtaczka. Zajęcia prowadziła pani psycholog Agnieszka Franczak z Fundacji Aktywny Człowiek.
II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 14.11.2019 r. odbył się w naszej szkole II Bieg Niepodległości. Uczniowie startowali w 3 kategoriach:
kl.I-III
kl. IV-VI
kl. VII-VIII.
Rywalizacja była na wysokim poziomie, walka trwała do ostatnich metrów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom biegu za udział, szczególne gratulacje dla zwycięzców. Dekoracja odbędzie się w poniedziałek.
Wielkie podziękowania dla Straży Pożarnej w Olszycu Szlacheckim, za pomoc przy zabezpieczeniu tego biegu.
Poznajemy zawody!
Uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w spotkaniu z Panią Natalią Osińską - Liderem Sprzedaży w firmie Avon oraz Panią Marleną Wojewódzką - Soćko menadżerem. To już kolejne spotkanie w ramach doradztwa zawodowego. Tym razem Uczniowie mogli usłyszeć nie tylko o pracy Lidera firmy kosmetycznej, ale również historię osby, która odkryła swoje możliwości i z odwagą realizuje marzenia. Pani Natalia podzieliła się z nami swoją pasją, a tym samym zachęciła młodzież do poszukiwania własnej drogi zawodowej w przyszłości. Dziękujemy za poświęcony nam czas!
FLUORYZACJA
15 listopada 2019 r. (piątek) godz 9:00.
Klasy I-VI szczoteczki obowiązkowo.
Wycieczka do Bałtowa
17 października 2019 roku grupa uczniów klas I-IV uczestniczyła w wycieczce do Bałtowa. Wkroczyliśmy na teren województwa świętokrzyskiego. Droga daleka, ale nudy nie było. Mogliśmy ze sobą porozmawiać, pooglądać zmieniający się krajobraz.
Kiedy dotarliśmy do celu, spotkaliśmy się z panią, która była naszym przewodnikiem.
Wzdłuż blisko kilometrowej ścieżki dydaktycznej widzieliśmy blisko 100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Warto wiedzieć, że tu gdzie obecnie leży Park Dinozaurów, była jurajska plaża, po której wędrowały dinozaury.
Na placu zabaw największe zainteresowanie wycieczkowiczów wzbudziła „niska karuzela”.
Muzeum dinozaurów w sposób niezwykle obrazowy przedstawiło nam dzieje życia na Ziemi.
Zwierzyniec Bałtowski to malowniczy park safari, w którym widzieliśmy kilkadziesiąt gatunków zwierząt zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych przedstawicieli z innych kontynentów. Mogliśmy je obserwować na wyciągnięcie ręki.
Sabatówka to magiczne miejsce. Tu nierzeczywiste przeplata się z realnym. Przekraczając jej bramę przenieśliśmy się w świat wiedźm, czarownic i białej magii.
W kinie 5D w Juraparku w Bałtowie mogliśmy odczuć zapach, warunki atmosferyczne czy ruch widziany na ekranie.
Byliśmy również w Parku miniatur i widzieliśmy 48 miniatur zamków i pałaców stanowiących najciekawsze zabytki architektoniczne powstałe na przestrzeni 500 lat, a znajdujące się obecnie w granicach Polski.
Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach artystycznych „Piaskiem malowane".
Wróciliśmy zadowoleni, czekamy na następną wycieczkę.
12
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W dniu 08.11.2019 r. odbył się apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Nasza szkoła włączyła się w akcję MEN #SzkołaDoHymnu. Równo o godz. 11:11, wspólnie z uczniami z całej Polski, uroczyście odśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu narodowego. Następnie uczniowie pod kierunkiem p. Wioletty Dąbrowskiej, przybliżyli nam historię naszego kraju z czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Później wszyscy udaliśmy się na pochód ulicami Olszyca w biało-czerwonym marszu. Szczególne podziękowania dla Straży Pożarnej w Olszycu Szlacheckim za pomoc w zabezpieczeniu tego pochodu.
1
Zajęcia z programowania
Dnia 18 listopada 2019 r. odbędą się w naszej szkole pokazowe zajęcia z programowania:
1. 5- i 6-latki 10:30-11:00
2. Klasy I-III 11:00-11:30
3. Klasy IV-VII 11:30-12:00
Zapraszamy także zainteresowanych Rodziców.
Wszystkich Świętych
W przeddzień dnia Wszystkich Świętych Samorząd Uczniowski podczas apelu wspomniał o historii i tradycjach tego dnia.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył go na 1 listopada papież Grzegorz IV - w 837 roku.
Kościół wspomina w dzień Wszystkich Świętych nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.
1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych - najbliższych i przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej.
W Polsce jeszcze na początku XX wieku podczas uroczystości Wszystkich Świętych szczególną czcią otaczano żebraków i tzw. proszalnych dziadów, siedzących zazwyczaj przed wejściem do kościołów i na cmentarzach. Na tę okazję gospodynie wypiekały specjalne małe chlebki, zwane powałkami lub heretyczkami. Pieczono je dzień lub dwa wcześniej, gdyż 1 listopada, gdy dusze przodków - jak wierzono - wracały do swoich domów, nie wolno było rozpalać ognia. Piec miał być bowiem ulubionym miejscem przebywania duchów. Uważano, że jeśli ktoś tego dnia piecze chleb, domostwu grozi pożar.
Zgodnie z tradycją wypiekano tyle chlebków, ilu było zmarłych w rodzinie. Wręczając chlebki żebrakom, uważanym za osoby utrzymujące kontakt z zaświatami, proszono ich, aby modlili się za dusze zmarłych. W niektórych regionach Polski dawano żebrakom także kaszę, mięso i ser. Chlebek ofiarowywany był również księdzu, by modlił się w intencji dusz tych zmarłych, o których nikt nie pamiętał.
Zwyczaj "karmienia zmarłych" wyrósł z tradycji przedchrześcijańskiej, gdy na grobach stawiano chleb, miód i kaszę. Często urządzano na cmentarzach lub w pobliskiej kaplicy uroczystości "dziadów". Wywoływano dusze zmarłych, zastawiano jadłem stoły i śpiewano - uważając, że to przyniesie ulgę duszom.
Obecnie na mogiłach i cmentarzach płoną znicze i świeczki, które są symbolem pamięci o zmarłych. Składamy też ofiary na tzw. wypominki, wypisując imiona zmarłych na kartkach, prosząc, by cały Kościół modlił się za nich.
Następnego dnia po Wszystkich Świętych obchodzony jest dzień wspominania zmarłych - Dzień Zaduszny. Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.
Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Dzień ten miał być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. W 998 roku Odilon zarządził modlitwy za dusze zmarłych, wyznaczając na to pierwszy dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada.
Pamiętamy
"W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W akcję włączył się Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, który wraz z kadrą pedagogiczną oraz uczniami warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 92 odwiedził groby polskich bohaterów na Powązkach." Społeczność naszej szkoły otoczyła opieką groby na cmentarzu w Domanicach.
Ślubowanie pierwszoklasistów
Dnia 29 października w naszej szkole odbyło się uroczyste ślubowanie naszych najmłodzych uczniów. Dzieci z klasy I wraz ze swoją wychowawczynią p. Agnieszką Urbanek oraz z kolegami i koleżankami z klasy IV przygotowały niezwykłe przedstawienie ubarwione wierszami, piosenkami i oryginalnymi tańcami, takimi jak kujawiak, czy polonez. Na uroczystości również nie zabrakło rodziców pierwszoklasistów.
„Drodzy Pierwszoklasiści.
W tym roku 1 września po raz pierwszy dla Was także zadzwonił szkolny dzwonek. Przez blisko dwa miesiące szykowaliście się do tej uroczystej chwili, w której przed chwilą razem uczestniczyliśmy. Jako głos całej braci uczniowskiej chcę Was powitać w społeczności szkolnej już jako UCZNIÓW. My, starsi koledzy i koleżanki postaramy się być dla Was przykładem w szkolnej codzienności.
Jeszcze raz gratulujemy!”
Pokaz historyczny
22 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym "Grupy Artystycznej Patria". Oprócz cennych historycznych informacji na temat uzbrojenia naszych żołnierzy mogli dotknąć ciekawych eksponatów.
- Kwiecień 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie